لوگوی شهرداری لار سال 95 اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل
۱۴۰۳ سه شنبه ۲۶ تير
معرفي شهرداري

وجه تسميه شهرداري :

شهرداري از نظر لغوي از دو كلمه "شهر" و " داري" تشكيل گرديده است كه "داري" به معني اداره و مديريت و "شهر" به جايي كه داراي شهرداري باشد، اطلاق مي گردد.

بنابراين از نظر لغوي شهرداري را مي توان سازمان اداره شهر دانست و در اصطلاح، شهرداري به واحدي گفته مي شود كه به منظور اداره امور محلي و ارائه خدمات عمومي مورد نياز شهروندان در يك مركز جمعيتي با خصايص شهري تشكيل مي شود.

 

فلسفه وجود شهرداري:

شهرداري بر اساس مديريت شهري، ارائه خدمات و رفع نيازمنديهاي شهروندان تشكيل شده اند و از آنجا كه شهروندان و ساكنان هر محل بيش از سايرين، امكان تشخيص و درك نيازها و احتياجات آن شهر يا محل را دارند، لذا ميبايست با مشاركت يكديگر و يا انتخابات فرد يا افرادي كه مسئوليت رفع اين نيازها را بر عهده مي گيرند و به تاسيس شهرداري اقدام نمايند.

 

تعريف شهرداري :

براساس ماده 5 قانون محاسبات عمومي كشور، مؤسسه اي عمومي، غير دولتي است كه داراي استقلال و شخصيت حقوقي بوده و تحت نظارت شوراي اسلامي شهر و نظارت دولت از طريق وزارت كشور براي انجام وظايفي كه در قانون شهرداري آمده، تأسيس شده كه داراي دو ويژگي شهري بودن و غير دولتي بودن مي باشد كه به شرح ذيل مي باشد:

*شهري بودن

شهرداري سازماني است كه در سطح فعاليت دارد و ملاكهايي كه بر اساس آن مي توان به مكاني نام داده متفاوت اند.

داشتن جمعيتي بيشتر از حد معين، سيماي شهري و مانند اينها از جمله معيارها مي باشد.

 

*غير دولتي بودن

شهرداريها سازماني هستند كه اهالي شهر، مديران آن را برگزيده اند و اختيار خود را بر اساس تصميم گيري و اداره امور شهر به آنها سپرده اند . بنابر اين شهرداري سازماني غير دولتي است كه فقط نظارت بر آن را بر عهده دارند.

وظايف شهروندي:

از جمله وظايف شهروندي مي توان به :

1- پرداخت مليات ها و عوارض هاي شهرداري

2- مشاركت شهروندي

3- مسئوليت پذيري شهروندي

4- اطاعت از قانون شهرداري

5- اعتماد به مديران شهري در برنامه ريزي ها و ...

مي باشد كه هر شهروند با رعايت آنها در زندگي خود درهر شهري، شهرداري شهرخود را به درجه ايده آل مي رساند.

 

حقوق شهروندي:

علاوه بر وظايف شهروندي كه هر شهروند ملزم به اجرا و رعايت آن در زندگي خود مي باشد، حقوقي هم براي اين اشخاص در نظر گرفته شده است كه به يدك مي كشد تا حق هيچ شهروندي ضايع نشود و از جمه آنها مي توان به :

1 پذيرش فرهنگ شهروندي و زندگي شهري

2 دريافت ماليات هاي محلي و عوارض شهري

3 مسئوليت پذيري شهري

4- مشاركت و همكاري با شهرداري

نام برد.

وظايف شهرداري :

حال وظايف شهرداري در قبال همكاري شهروندان چيست ؟

1 اهميت دادن به نگرش شهروندي و مشاركت آنان در مديريت شهري

2 آموزش فرهنگ شهروندي

3 آموزش فرهنگ شهري

4- تأمين كالاها و خدمات مورد نياز شهروندي

5- ايمن سازي زندگي شهري

ازجمله وظايفي است كه شهرداري ها بايد جهت رفاه حال و امنيت يك شهروند انجام دهد.

در ادامه نگاهي مي اندازيم به زندگينامه شهرلار و شهرداري اين شهر:

شهرستان لارستان از شهرستانهاي جنوبي استان فارس است كه از جنوب و شرق به استان هرمزگان، از جنوب غربي به شهرستان لامرد، از غرب به شهرستان خنج و از شمال به شهرستانهاي جهرم و داراب محدود مي شود. اين شهرستان با مركزيت لار داراي 16809 كيلومترمربع وسعت و فاصله ي آن تا شيراز (مركز استان) 394 كيلو متر مربع مي باشد و ميانگين ارتفاع آن از سطح دريا 915 متر است . اين شهرستان به جهت مجاورت با حوزه خليج فارس و با دارا بودن فرودگاه بين المللي، به عنوان مكاني جهت گردشگران خارجي و ايراني مقيم كشورهاي حاشيه اي خليج فارس درآمده است.صنايع دستي بومي اين شهرستان نيزدرخور اهميت وسوغات محلي و مشهور لار، حلواي مسقطي لاري است.

به دليل نوع آب و هواي آن كه گرم و خشك است ،نخلستانهاي فراوان از يك سوء و آب انبارها از سوي ديگر بر جلوه ي شهرستان افزوده است . اين شهرستان با 5 واحد اقامتي پذيراي مهمانان و گردشگران است. از جاذبه هاي گردشگري اين شهر، قلعه اژدها پيكر، مقبره مادر نادرشاه افشار، بازار قيصريه، حمام باغ نشاط، امامزاده مير علي ابن الحسين (ع) و مسجد جامع و... مي باشد.

سال تأسيس شهرداري لار 1308 مي باشد كه مكان اوليه آن باغ نشاط و اولين شهردار احمد خان اقتداري و با محدوده خدماتي 1800 هكتار بوده است.

پس از آن و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي آقاي نصراله طالع زاده بعنوان اولين شهردار و سپس به ترتيب آقايان سيد محمد جدي، قدرت اله احمدي، عبدالعزيز پرنيان، يوسف محبي، محمد باقرصداقت، محمد رضا طالبان، محمد جعفرحق شناس لاري، حسين صبورايي، غلام علي آجرلو، مجدداً محمد جعفر حق شناس لاري و در حال حاضر با دارا بودن 26 كارگر رسمي و 38 كارمند رسمي و پيماني و با درجه 8، شهرداري لار به سكان داري محمدرضا قنبرنژاد مشغول به فعاليت است.

تاریخ به روز رسانی: 1395/09/16
تعداد بازدید: 13391
تمامی حقوق وب سایت متعلق به شهرداری لار می باشد. Dorsaportal Powered by
Powered by DorsaPortal